•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

کامبیز نوروز زاده، فعال مدنی بازداشت شد

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۰مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، کامبیز نوروز زاده، فعال مدنی را بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، کامبیز نوروز زاده، فعال مدنی ساکن استان تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به زندان اوین منتقل شده است.

براساس این گزارش، کامبیز نوروز زاده در تماس کوتاهی که با خانواده خود برقرار کرد از انتقال خود پس از بازداشت به زندان اوین خبر داد.‌

این فعال مدنی، در سال ۱۴۰۰، بر سر مزار سردار اسعد بختیاری، یکی از مشروطه خواهان ایران توسط نیروهای امنیتی در استان اصفهان بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

کامبیز نوروز زاده، در مرحله بازپرسی و تفهیم اتهام در فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۸ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان از اتهامات منتسبه تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شده بود.‌

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.