•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت عنایت نعیمی شهروند بهایی توسط نیروهای امنیتی

0
100

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان اصفهان، عنایت الله نعیمی، شهروند بهایی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، عنایت الله نعیمی، شهروند بهایی ساکن استان اصفهان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.‌

براساس این گزارش، تداوم بازداشت عنایت الله نعیمی، در حالی ادامه دارد که وی از حق دسترسی به خدمات پزشکی، درمان و سایر حقوق یک متهم محروم است و پاسخ مشخصی از سوی دادسرای عمومی و انقلاب اصفهان به خانواده او نشده است.

یک منبع مطلع در تشریح وضعیت این شهروند بهایی به حقوق بشر در ایران گفت:”وی از بیماری قلبی در رنج است و از سوی دیگر با توجه به سابقه این بیماری با تنگی نفس دیت و پنجه نرم می کند.”

لازم به ذکر است، عنایت الله نعیمی، پیشتر هم در سال ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی به همراه چند تن از شهروندان بهایی بازداشت شده بود.‌

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری ضمن محکم کردن سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و اجتماعی بر جامعه بهائی ایران به عات باورهای مذهبی این شهروندان خواستار پایان دادن به سرکوب بهائیان ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۴۰۱، جامعه جهانی بهائی با انتشار بیانیه ای نسبت به افزایش فشارهای امنیتی و موج گسترده بازداشت، سرکوب محرومیت بهائیان ایران از حقوق شهروندی شان در ایران هشدار داده بود.

سرکوب اقلیت‌های مذهبی ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید می کند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده