•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت شهروند آلمانی در اردبیل توسط نیروهای امنیتی

0
119

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۴مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان اردبیل یک شهروند تبعه کشور آلمان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از جام جم، روز شنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، یک شهروند تبعه آلمان، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی شهروندان در استان اردبیل، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، شهروندان آلمانی بازداشت شده بعنوان جهانگرد در این استان بسر می برده و به اتهام (ارتباط مشکوک با تعدادی از لیدرهای اعتراضات) بازداشت شده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری این فرد اهل کشور آلمان اطلاعی در دست نیست.‌

همچنین، در این گزارش به هویت این شهروند بازداشتی اشاره نشده است.‌

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما حکومت جمهوری اسلامی در تمام دوران با استفاده از حربه تهمت زنی و پرونده سازی و محو کردن سوء مدیریت خود برای اداره کشور با بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان دو تابعیتی و خارجی با عناوین اتهامی همچون (جاسوسی)، (پروژه نفوذ) و یا (تلاش برای براندازی نظام) در صدد موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده و یا از افراد بعنوان گروگان برای معامله و باج خوابی استفاده کرده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.