•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت ۳ تَن از بازیگران تئاتر و سینما توسط نیروهای امنیتی

0
107

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۹مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در ادامه بازداشتهای گسترده ۳ تَن دیگر از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فریناز صراف، الهه بایرامیان و سیاوش خادم حسینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از وضعیت آنها اطلاعی دقیقی در دسترس نیست.

براساس این گزارش، روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، فریناز صراف، کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر در هنرستان، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.از مکان‌ نگهداری، ارگان‌ بازداشت کننده و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.‌

همچنین، طی روزهای اخیر، سیاوش خادم حسینی، بازیگر تئاتر و سینما، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد. از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، طی هفته های پیش، الهه بایرامیان، ساکن ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، بازیگر تئاتر، پس از ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. از ارگان بازداشت کننده، مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت الهه بایرامیان اطلاعی در دست نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.