•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت یک شهروند در سنندج توسط نیروهای امنیتی

0
45

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان یک شهروند ساکن روستای تنگسیر را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، کامیارمرادیان، متولد: ۱۳۷۶، فرزند: محمدحسین، اهل روستای تنگسیر از توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی برای بازداشت کامیار مرادیان، به محل کار وی در یک کارگاه شیرینی پزی یورش برده و سپس وی را بازداشت کردند.‌

همچنین، ماموران امنیتی هنگام بازداشت کامیار مرادیان، مخل کار وی را تفتیش و برخی لوازم شخصی وی از جمله گوشی تلفن همراه او را توقیف کردند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات و ارگان بازداشت کننده کامیار مرادیان اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.