•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت خشونت آمیز یک شهروند ساکن توابع پیرانشهر

0
41

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۲شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، اسکندر بیسپار را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، سحرگاه دوشنبه ۲۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، اسکندر بیسپار، متولد: ۱۳۶۶، فرزند: فتاح، ساکن روستای شین آباد از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی در پی یورش خشونت آمیز ماموران امنیتی به منزل شخصی وی بازداشت شد.‌

براساس اعلام یک‌ منبع مطلع:”ساعت ۳بامداد ماموران امنیتی بدون ارائه حکم بازداشت با یورش به منزل اسکندر بیسپار و اعمال رفتار خشونت آمیز و شکستن در و پنجره وی را بازداشت کردند.”

علیرغم گذشت بیش از ۲۴ ساعت از زمان بازداشت اسکندر بیسپار، از مکان نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.