•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت یک شهروند دوتابعیتی ایرانی – انگلیسی در اصفهان توسط سپاه پاسداران

0
66

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان اصفهان، یک شهروند دو تابعتی ایرانی- انگلیسی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، طی روزهای اخیر، یک شهروند در استان اصفهان با تابعیت ایران و انگلیس، متولد انگلستان را به اتهام ارتباط با رسانه های خارج از کشور، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در این شهر بازداشت شد.

روابط عمومی سپاه پاسداران ضمن اعلام خبر بازداشت این شهروند دو تابعیتی بدون اشاره به هویت وی مدعی شد:”وی از سرپل های ارتباطی با شبکه های تلوزیونی بی بی سی و ایران اینترنشنال بود و پس از شناسایی توسط سازمان اطلاعات سپاه در اصفهان بازداشت شد.”

همچنین در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است:”این فرد رابطه مستقیم و نسبت فامیلی با برخی خبرنگاران این شبکه های تلوزیونی دارد و دارای تابعیت مضاعف انگلیسی و متولد انگلستان است.

از سوی دیگر سپاه پاسداران مدعی شده این شهروند با افراد مخالف حکومت جمهوری اسلامی در خارج از کشور ارتباط و همکاری داشته است.

حکومت جمهوری اسلامی در تمام دوران با استفاده از حربه تهمت زنی و پرونده سازی و محو کردن سوء مدیریت خود برای اداره کشور با بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان دو تابعیتی و خارجی با عناوین اتهامی همچون (جاسوسی)، (پروژه نفوذ) و یا (تلاش برای براندازی نظام) در صدد موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده و یا از افراد بعنوان گروگان برای معامله و باج خوابی استفاده کرده است.

همچنین سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.