•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت ۶ تَن از شهروندان در گیلان و کهگیلویه و بویر احمد توسط سپاه پاسداران

0
110

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۹آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استانهای گیلان و کهگیلویه و بویراحمد در مجموع ۶ تن از شهروندان را در ارتباط با اعتراضات سراسری بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، طی روزهای اخیر، پنج نفر از شهروندان ساکن استان گیلان به اتهام (ارتباط با رسانه های خارج از کشور) توسط ماموران اطلاعات سپاه در این استان بازداشت شدند.

اطلاعات سپاه پاسداران مدعی شده:”این افراد قصد ایجاد نارضایتی در میان شهروندان را داشتند و با اقداماتی هدفمند از جمله پلمب غیرقانونی اماکن کسب در پوشش ماموران نیروی انتظامی و با گرفتن تصاویر و فیلم های صنوف پلمب شده سپس آنها را برای رسانه های (معاند) ارسال می کردند.”

همچنین خبرگزاری ایرنا هم در خبری اعلام کرد، امروز شنبه ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان کهگیلویه و بویراحمد، (ع – پ)، شهروند ساکن این شهر را به اتهام (تحریک و تشویق شهروندان در اغتشاشات) بازداشت کردند.

در این گزارش به نام و مشخصات هویتی متهم بازداشتی اشاره نشده و فقط نام وی را (ع – پ) عنوان کردند.

همچنین سازمان اطلاعات سپاه ادعا کرده:”ابن فرد در جریان (اغتشاشات) بعنوان گرداننده اصلی آشوب و و اغتشاش و تخریب کننده انواع عمومی بوده است.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی، امنیتی و حکومت حال حاضر در ایران به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) و به شهروندان معترض که برای مطالبه گری و دستیابی به حقوق شهروندی خود اعتراض می کنند لقب (اغتساشگر) و یا (لیدر اغتشاشات) داده می شود.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هایاسوجفعال حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسریگچساران استان کهگیلویه و بویر احمدلیدری اعتراضاتتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱نقض حقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی در ایرانتظاهرات سراسری در ایرانحقوق بشر،کهگیلویه بویراحمدلیدر اعتراضاتبازداشت شهرونداناعتصابات سراسریبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت،کهگیلویه،تظاهرات سراسری،پلمپ محل کسباعتراضات سراسریاعتراضات سیاسیبازداشت بازجوییگچساران کهگیلویه و بویر احمداعتراضات سراسری گرگانشهر یاسوجپلمبماموران اطلاعات سپاهبازداشت بازجوئیگچساران کهگیلویه و بویراحمداعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱سرکوب آزادی بیان در ایرانحقوق بشر ایرانماموران اطلاعات سپاه پاسداراناماکن کسبتظاهرات سراسری ۱۴۰۱پلمب اماکن کسبکهگیلویه و بویر احمدتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱کهگیلویه بویر احمداعتصابات‌سراسریسپاه پاسدارانبازداشت بیخبریماموران اداره اطلاعاتکهگیلویه و بویراحمداعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱سپاه گیلان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.