•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

محمد عرب، فعال دانشجویی بازداشت شد

0
67

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان بابل از توابع استان مازندران، محمد عرب را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانال تلگرام دانشجویان متحد، امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد عرب، فعال دانشجویی در دانشگاه نوشیروانی شهرستان بابل از توابع استان مازندران توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، از دلایل بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات  محمد عرب اطلاعی در دسترس نیست. اما ارگان بازداشت کننده این فعال دانشجویی، وزارت اطلاعات و بازداشت وی در محل سکونت وی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است، محمد عرب، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته شیمی و دبیر انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه نوشیروانی بابل است.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.