•                  
یک شنبه , ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
یکشنبه, سپتامبر 20

رصد بیش از ۱۳۰۰ وبسایت و بازداشت ۳۲۰ فعال رسانه ای از زمان شیوع کرونا در ایران

0
186

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا دستکم ۳۲۰ تن از فعالان شبکه های اجتماعی توسط نیروهای امنیتی در بازداشت و ۱۳۰۰ وبسیات که اخبار را پوشش می دهند نیز مورد رصد نیروهای امنیتی قرار گرفتند. افراد بازداشت شده پس از تفهیم اتهام و تشکیل پرونده قضائی روانه بازداشتگاههای امنیتی شده و یا بطور موقت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس, امروز شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین اشتری, فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد که از زمان آغاز شیوع کرونا در کشور ۱۳۰۰ وبسایت توسط ماموران پلیس فتا شناسائی شدند و ۳۲۰ تن از فعالان شبکه های اجتماعی به دلیل انتشار اخبار مرتبط با شیوع ویروس کرونا در ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

اشتری که در دیدار با یوسف طباطبائی نژاد نماینده علی خامنه ای و امام جمعه اصفهان گفت: “بعد از شیوع ویروس کرونا ، نیروی انتظامی علاوه بر انجام مأموریت ذاتی خود در چندین بخش و حوزه نیز ورود پیدا کرد”.

این مقام ارشد امنیتی ایران همچنین گفت: ” یکی از موضوعاتی که در روزهای اول باعث نگرانی و تشویش اذهان عمومی می‌شد فضای مجازی بود که پلیس فتا با افرادی که در این فضا شایعه پراکنی می‌کردند برخورد قاطع و قانونی کرده و بیش از ۱۳۰۰ وبسایت را شناسایی و ۳۲۰ نفر را نیز بازداشت کردند”. 

در حالی حسین اشتری از بازداشت بیش از ۳۲۰ فعال رسانه ای و شبکه های اجتماعی خبر می دهد که علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد اما اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

 

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیفرمانده نیروی انتظامی استان فارسفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفضای رسانه ای در ایرانفعالان فضای مجازیفعالان فضای رسانه ایفعالان مدنیفعالان رسانه ایفعالان رسانه ای در ایرانفعالان رسانه‌ایمطبوعات در ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانهجوم نیروهای امنیتییورش نیروهای امنیتیآزادی بیانآزادی بیان و قلمآزادی بیان و قلم در ایرانآزادی بیان و اندیشه در ایرانآزادی بیان و عقیده در ایرانآزادی بیان در مطبوعاتآزادی بیان در ایرانآزادی بیان در جمهوری اسلامیآزادی بیان در جمهوری اسلامی در ایراناستان اصفهانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانروزنامه نگارروزنامه نگاریروزنامه نگارانروزنامه نگاران ایرانروزنامه نگاران در ایرانسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ایسرکوب فعالان رسانه ای در ایرانسرکوب مطبوعات در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب روزنامه نگارانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: