یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
یکشنبه, ژوئن 4

گزارشی از وضعیت سردار شاهمرادیان، دانشجوی تحت قرار بازداشت

0
126

حقوق بشر در ایران ـ امروز یکشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، سردار شاهمرادیان، از دانشجویان بازداشت شده بطور بلاتکلیف بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، سردار شاهمرادیان، دانشجوی رشته تجهیزات پزشکی در دانشگاه علمی کاربردی شهر سنندج مرکز استان کردستان، علیرغم گذشت نزدیک به ۹۰ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف بسر می برد. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی سردار شاهمرادیان در حالی ادامه پیدا کرده که نزدیک به ۳ ماه از تاریخ بازداشت وی گذشته اما هنوز وضعیت حقوقی پرونده او مشخص نشده است. 

لازم به اشاره است، سردار شاهمرادیان، اوایل دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج مرکز استان کردستان بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، نام ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به سردار شاهمرادیان اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: