شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

احضار و بازداشت فریبا زند کریمی در اداره اطلاعات سنندج

0
152

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران اداره اطلاعات در شهر سنندج مرکز استان کردستان، فریبا زند کریمی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، روز چهارشنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۲، فریبا زند کریمی، معلم قراردادی، ساکن شهر سنندج، پس از احضار به اطلاعات آن شهر بازداشت شد. 

براساس این گزارش، پس از بازداشت فریبا زند کریمی، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و روند پرونده وی اطلاعی حاصل نشده است. 

لازم به اشاره است، فریبا زند کریمی، متولد: ۱۳۶۶، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان و از فرهنگیان شاغل در آموزش و پروش این شهر است که بصورت قراردادی به شغل معلمی مشغول است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: