پنج شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 1

بازداشت و بی خبری از وضعیت عبدالحمید ریگی

0
114

حقوق بشر در ایران ـ امروز جمعه ۱۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، عبدالحمید ریگی (ابراهیمی) را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز جمعه ۱۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، عبدالحمید ریگی (ابراهیمی)، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توام با ضرب و شتم توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس اعلام یک منبع مطلع:”بازداشت عبدالحمید ریگی هنگامی صورت گرفت که وی در حال بازگشت از مصلی به منزل خود بود و ماموران وی را مورد ضرب و شتم قرار داده و پس از بازداشت به مکان نامعلومی منتقل کردند.” 

همچنین، علیرغم پیگیری های صورت گرفته از طرف خانواده و نزدیکان عبدالحمید ریگی، تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به وی اطلاعی به دست نیامده است. 

سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و ابهامات گسترده در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از مواردی بوده که بعنوان اعتراض در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هانمازجمعه زاهدانشهر زاهدان استان سیستان و بلوچستانحقوق بشرپیروان سایر ادیانبیخبری از بازداشت شدگانشهر زاهدانبازداشت شهروندان بلوچشهرزاهدانعبدالحمیدریگیبازداشتضرب و شتمخشونتشهروندان بلوچ در ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیسیستان بلوچستانعبدالحمید ریگیزاهدانآزادی بیاندستگیری شهرونداننمازجمعهشهروندان بلوچ سنی مذهببی خبری از بازداشت شدگانعبدالحمیدابراهیمیاقلیتهای مذهبینقض حقوق بشرسرکوب شهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسننزاهدان سیستان و بلوچستانعبدالحمید ابراهیمیاهل تسنناطلاعات سپاه پاسدارانضرب و شتم شهروندانشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانشهروندان بلوچ،مصلی زاهداناطلاعات سپاهبازداشت شهروندانبازداشت بیخبریسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانزاهدان سیستان بلوچستانمصلیاهل سنتحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیانشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشت بی خبریبازداشت شهروندان بلوچ ایرانسپاه زاهدانحقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچبازداشت خشونت آمیزشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانسرکوب آزادی اندیشهفشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: