چهارشنبه , ۱۰ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, می 31

بازداشت علی جهانیان، فعال سیاسی در شهرستان نهاوند

0
110

حقوق بشر در ایران ـ امروز شنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، ماموران وزارت اطلاعات در شهرستان نهاوند از توابع استان همدان، علی جهانیان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، علی جهانیان، شاعر و فعال سیاسی، ساکن شهرستان نهاوند از توابع استان همدان، توسط ماموران وزارت اطلاعات، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”در حالی که آقای جهانیان در فضای مجازی کلیپهای اعتراضی را در خصوص وضعیت نابسامان کشور از طریق اینستاگرام شخصی خود منتشر کرده بود پس از تماسهای مکر از سوی وزارت اطلاعات به اداره نظارت و پیگیری آن ارگان امنیتی احضار و بازداشت شد.” 

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”با توجه به اینکه احضار و بازداشت این فعال سیاسی و ادبی با هدف پرونده سازی برای او صورت گرفته از لحظه بازداشت امکان برقراری هرگونه تماس و یا ارتباط با خانواده خود را از دست داده و خانواده وی به شدت نگران وضعیت علی جهانیان هستند.”

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است. 

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: