•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

بازداشت فعال اینستاگرامی ساکن آمل همزمان با تشکیل پرونده قضائی برای چند تن دیگر

0
139

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵خرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی آمل یک فعال اینستاگرامی را به اتهام انتشار عکس و تصاویر در صفحه شخصی مجازی خودش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. همچنین چند مورد دیگر نیز در حال تشکیل پرونده قضائی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, محمد کریمی, دادستان عمومی و انقلاب شهرستان آمل از توابع استان مازندران ضمن اعلام خبر بازداشت خانمی به اتهام فعالیت در اینستاگرام و انتشار عکس و تصاویر در فضای مجاری از تشکیل پرونده قضائی برای این فعال اینستاگرامی و چند مورد دیگر در این شهرستان خبر داد. 

دادستان عمومی و انقلاب آمل در تشریح این خبر ادعا کرد: “پلیس فتا شهرستان در پی رصد و پایش فضای مجازی در جهت پیشگیری از تهدیدات و آسیب‌ها، یک خانم را که در فضای مجازی به انتشار فیلم و عکس غیر اخلاقی می‌پرداخت، دستگیر کرد”.

این مقام قضائی در ادامه افزود: “چند مورد مشابه دیگر نیز در حال پیگیری است و این مورد در شرایط اخلاقی حاد بود که برخورد قانونی صورت گرفت”.

محمد کریمی گفت: ” مجازات منتشر کنندگان موارد غیر اخلاقی تا ۲ سال حبس است و کارشناسان پلیس فتا با بهره‌گیری از قابلیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شبکه‌های اجتماعی را رصد و با هوشیاری و سرعت عمل با موارد مجرمانه برخورد می‌کنند”.

بازداشت و سرکوب فعالان شبکه های اجتماعی, ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافضای مجازینافرمانی مدنیبازداشت و بیخبریسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرفضای مجازی در ایرانآزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانفعال رسانه ایدادستان عمومی و انقلابآزادی از بازداشتحقوق شهروندی در ایرانبازداشتگاهدادستان عمومی و انقلاب تهراناینستاگرامسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراناینستاگرمسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمفعال فضای مجازیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی درایرانفعال اینستاگرامینقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرسرکوب فعالان فضای مجازیفعال رسانهفضای رسانه ای در ایرانفضای رسانه ایاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیشهرستان آملفعالان اینستاگرامیبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت و سرکوب آزادی بیانسرکوب فعالان فضای رسانه ایبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت فعالان فضای مجازیفعال رسانه ای در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبازداشت فعال اینستاگرامی در کرجسرکوب اینترنتاحضار و بازداشت فعالان اینستاگرامیفعالان اینستاگرامی در ایرانسرکوب فعالان اینستاگرامیمحمد کریمی دادستان آمل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: