•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بابک پاک نیا، وکیل دادگستری بازداشت شد

0
228

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۴مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، بابک پاک نیا، وکیل دادگستری را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی یکشنبه ۳ مهر ماه ۱۴۰۱، بابک‌ پاک نیا، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

براساس اعلام یک‌ منبع مطلع به حقوق بشر در ایران:”ماموران امنیتی پس از بازداشت بابک پاک نیا و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند‌.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و علت بازداشت بابک پاک نیا اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، بابک پاک نیا، از جمله وکلای زندانیان سیاسی است که پرونده های بسیاری را اعلام وکالت کرده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.