•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت دو شهروند در استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۴مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان آذربایجان غربی، شورش اسلام ساکانی و سلیم میرزایی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، ساعت ۲ مداد امروز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱، شورش اسلام ساکانی و سلیم میرزایی، شهروندان ساکن روستای بالو از توابع ارومیه در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

براساس این گزارش، شورش اسلام ساکانی و سلیم میرزایی از لحظه بازداشت امکان برقراری تماس و با هرگونه ارتباط با خانوده خود را از دست دادند.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، علت بازداشت و ارگان بازداشت کننده این افراد اطلاعی در دسترس نیست.‌

همچنین نیروهای امنیتی در لحظه بازداشت این شهروندان آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.‌

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.