•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت بهنام منجمی توسط نیروهای امنیتی

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۷مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان ملکان از توابع استان آذربایجان شرقی، بهنام منجمی را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، بهنام منجمی، ساکن شهرستان ملکان از توابع استان آذربایجان شرقی، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت: “ماموران امنیتی پس از ورود به منزل بهنام منجمی اقدام به تفتیش کرده و پس از توقیف گوشی تلفن‌همراه و چند جلد کتاب و دست نوشته بهنام منجمی را بازداشت کرده و بردند.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری بهنام منجمی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.