•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت مونا برزویی، فعال ادبی توسط نیروهای امنیتی

0
96

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۷مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، پس از بازداشت مونا برزویی این فعال ادبی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، مونا برزویی، شاعر و فعال ادبی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس انتشار مطلبی مطلبی که سارا برزویی، خواهر این فعال ادبی در صفحه شخصی خود منتشر کرده گ بازداشت مونا برزویی حدود ساعت ۹ شب صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات و مکان نگهداری مونا برزویی اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، مونا برزویی با سرودن اشعاری که از سال ۱۳۸۲ با ترانه (اشک من) آغاز کرد از جمله ترانه نویس هایی مشهور برای خوانندگانی همچون علی لهراسبی، سعید مدرس، احسان خواجه امیری، مهدی یراحی، گوگوش، شادمهر عقیلی و رضا شیری بوده است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.