شنبه , ۰۸ مهر , ۱۴۰۲
یکشنبه, اکتبر 1

بازداشت زوج بهائی ساکن اصفهان توسط نیروهای امنیتی

0
1355

حقوق بشر در ایران – امروز  دوشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۹, ماموران امنیتی اصفهان, هوشمند طالبی و همسر وی مژده اقترافی را پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹, مژده اقترافی, شهروند بهائی ساکن اصفهان در پی مراجعه به اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد. همچنین هوشمند طالبی, همسر این شهروند بهائی هم در پی یورش ۵ تن از ماموران اداره اطلاعات به منزل شخصی آنها در ویلاشهر اصفهان پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان دستگرد این شهرستان منتقل شد. 

 یک فرد نزدیک به این زوج بهائی در گفتگو با حقوق بشر در ایران گفت: “با توجه به اینکه چند سال پیش منزل شخصی هوشمند طالبی و مژده اقترافی, در ویلاشهر اصفهان توسط ماموران اداره اطلاعات  تفتیش و برخی اقلام شخصی آنها ضبط شده بود روز یکشنبه هفته جاری در تماسی از این به این ۲ شهروند بهائی اعلام شد که برای پس گرفتن وسائل شان می توانند به اداره اطلاعات اصفهان مراجعه کنند که متاسفانه پس از مراجعه مژده اقترافی به اداره اطلاعات برای پس گرفتن وسائل شخصی وی را بازداشت کردند و خودروی شخصی خانم اقترافی توسط اداره اطلاعات توقیف شده است. سپس ۵ مامور به همراه هوشنگ طالبی به منزل این زوج رفتند و کلیه کتاب‌ها، تلفن‌های همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و حتی ادوات موسیقی فرزندان، از جمله یک پیانو اکوستیک را ضبط و کردند و همراه با او به اداره اطلاعات بردند. ماموران یک کامیونت متعلق به هوشمند طالبی را هم توقیف کردند.”

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااقلیتهای مذهبیجامعه بهائی ایرانبهائیانجامعه بهائیان در ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهاییپیروان آیین بهایی در ایرانسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب اقلیت بهاییپیروان آیین بهاییبازداشت مژده اقترافیاقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان بهایی در ایرانتبعیض بر اقلیتهای مذهبینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییانجامعه بهاییان در ایرانپیروان آیین بهائی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیپیروان بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیمژده اقترافیشهروند بهائیاقلیت بهائیشهروندان بهائیبهائیان اصفهانپیروان آئین بهائی در ایرانجامع بهاییپیروان بهائیت در ایرانجامعه بهاییانپیروان بهاییحقوق شهروندی اقلیتهای مذهبی در ایرانهوشمندطالبی شهروندبهائیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانبهاییان ایرانشهروندبهائیاقلیت بهائی در ایرانپیروان بهاییت در ایراناقلیتهای دینی در ایرانشهروندان بهائی در کرجسرکوب اقلیت بهائیهوشمندطالبی شهروندبهاییجامعه بهائیانبهائیان در ایرانجامعه بهاییان ایرانشهروندبهاییجامعه بهایی در ایراناقلیت بهاییشهروندان بهائی ایرانشهروندبهائی در ایرانپیروان ایین بهاییپیروان آئین بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در ایراننمایندگان اقلیتهای مذهبی در ایرانشهروندان بهاییبهاییان اصفهانجامعه بهائی اسراناقلیت بهایی در ایرانشهروندان بهایی ایرانپیروان آئین بهاییشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان بهائی در اصفهانجامعه جهانی بهائیانجامعه بهائیان ایرانبهاییان در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیجامعه بهائی ایارنسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیاقلیت بهایی ایرانپیروان آئین بهائیشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی اصفهانبهائیان ایرانحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانجامعه بهائیسرکوب اقلیتهای مذهبیجامعه بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهرونداتن در ایراناقلیت بهائی ایرانپیروان آیین بهائیپیروان بهائیان در ایرانهوشمند طالبی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: