سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
سه‌شنبه, مارس 28

بازداشت ۳ شهروند ساکن شهر ربط توسط نیروهای امنیتی

0
967

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۱ دی ماه۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان ربط از توابع شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی، فرهاد و فریدون موسی پور و بهمن یوسف زاده، سه شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، بهمن یوسف ‌زاده – فرزند: حمزه و  فرهاد و فریدون موسی پور – فرزندان: رحیم – اهل شهر ربط از توابع شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی با یورش به منزل پدری، بهمن یوسف‌زاده که در شهرستان مهاباد در دانشگاه پیام نور این شهرستان در حال تحصیل است یورش برده و پس از تفتیش منزل اقلام شخصی این شهروند را ضبط کرده و به همراه خود بردند. 

همچنین نیروهای امنیتی فرهاد موسی پور، دبیر زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی ڕێزمان و برادر وی فریدون موسی پور را پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل شخصی آنها بازداشت کرده و به همراه خود بردند. 

لازم به ذکر است، این افراد از زمان بازداشت به مکان نامعلومی منتقل شدند و از حق دسترسی به وکیل و هرگونه تماس تلفنی و ارتباط با خانواده خود محروم هستند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافرهاد موسی پورفریدون موسی پورنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماحضار و بازداشتاستان کردستانبهمن یوسف زادهبازداشتبازداشت فرهاد موسی پوربازداشت فریدون موسی پوربازداشت فعالین حقوق بشر در ایرانبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت بهمن یوسف زادهبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهربازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان شهروندان کوردشهر ربطشهر ربط در شهرستان سردشتشهروندان کوردشهروندان کورد اهل سنتشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد ارومیهشهروندان کورد جمهوری اسلامیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کورد سنی مذهبشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان ربطشهرستان سردشت

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده