•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

بازداشت ۲ شهروند ساکن مهاباد توسط نیروهای امنیتی

0
895

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲۳ دی ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان مهاباد، ایمان عبدی و سوران حسین زاده، دو شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۹، ایمان عبدی و سوران حسین زاده، شهروندان ساکن شهرستان مهاباد، توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی شدند. 

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است که ماموران امنیتی با یورش به مغازه موبایل فروشی ایمان عبدی پس از تفتیش و ضبط اقلام شغلی وی را بازداشت کرده و به همراه خود بردند. 

در ادامه این گزارش همچنین آمده است که سوران حسین زاده، در زمینه تئاتر و سینما فعال است و بازداشت وی توسط ماموران امنیتی بدون ارائه حکم قضایی صورت گرفته است. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن هستند و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با ضرب و شتم و تهدید، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااستان کردستاننقض حقوق شهروندی در ایراناحزاب کردشهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورداحزاب کرد مخالفاحزاب کوردستانروستای گوگتپه شهرستان مهابادنقض حقوق شهروندیبازداشت شهروندانشهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرداخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیدادگاه انقلاب شهرستان مهابادنقض حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کردسرکوب شهروندان کورد در ایراناحزاب کرد مسلحاحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیایمان عبدینقض حقوق بشراحزاب کورد در ایراناحزاب کردیسرکوب شهروندان کورد ایراناحزاب کردمخالف نظامنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسوران حسین زادهبازداشتشهرستان مهاباداحزاب کوردبازداشت و بی خبریاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان ساکن مهاباداحزاب کرد ایرانشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاهاحزاب کوردی در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت حسین زادهکردستانشهروندان کورداحزاب کوردیشهروندان کرداحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالفاحزاب کرد سیاسی در ایرانزندان شهرستان مهابادبازداشت و بیخبریبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق بشرد ر ایرانهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد سیاسیبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندان کورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده