•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت سارا سیاهپور، فعال صنفی فرهنگیان توسط نیروهای امنیتی

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان تهران پس از بازداشت سارا سیاهپور منزل شخصی وی را نیز تفتیش کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، صبح امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، سارا سیاهپور، معلم و فعال صنفی فرهنگیان در استان‌های البرز و تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت سارا سیاهپور این فعال صنفی فرهنگیان را به خانه اش منتقل و پس از تفتسش برخی لوازم شخصی وی را نیز توقیف کردند.

همچنین، سار سیاهپور ساعاتی پس از بازداشت در یک تماس تلفنی کوتاه به خانواده خود اعلام کرده که در بازداشتگاه بسر می برد اما مکان این بازداشتگاه و ارگان بازداشت کننده اعلام نشده است.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری سارا سیاهپور اطلاعی در دسترس نیست.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

همچنین سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.