•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

بازداشت ناصر داله توسط نیروهای امنیتی در پیرانشهر

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی، ناصر داله را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز جمعه ۴ شهریور ماه ۱۴۰۱، ناصر داله، متولد: ۱۳۷۰، فرزند: عثمان، اهل روستای زنگ آباد و ساکن شین آباد از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، ناصر داله پس از بازداشت از حق تماس و ارتباط با خانواده خود محروم و از مکان نگهداری وی اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، ماموران امنیتی هنگام بازداشت ناصر داله، برخی لوازم شخصی از جمله گوشی تلفن وی را توقیف کردند.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان‌ نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده ناصر داله اطلاعی در دسترس نیست.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.