•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت شکارچی غیرمجاز در نیشابور به اتهام اقدام به شکار قوچ وحشی

0
1029

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، ماموران محیط بانی سازمان حفاظت از محیط زیست شهرستان نیشابور یک شکارچی غیرمجاز را بازداشت کردند. همچنین فرد دیگری پس از اعتراف شکارچی بازداشت شده از سوی دادسرا احضار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دیدبان محیط زیست ایران، امروز شنبه ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، یک شکارچی غیرمجاز به اتهام اقدام به شکار قوچ وحشی در پناهگاه حیات وحش حیدری در نیشابور توسط ماموران محیط بانی این شهرستان این منطقه بازداشت و پس مراحل بازجوئی فرد دیگری هم بعنوان همدست این شکارچی غیرمجاز از سوی دادسرا برای حضور در جلسه بازپرسی احضار شد. 

براساس این گزارش, در زمان بازداشت این شکارچی غیرمجاز، یک قبضه اسلحه شکاری دولول، کوله‌پشتی، دوربین چشمی و دو عدد فشنگ چارپاره « فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه » کشف و ضبط و فرد مذکور برای طی مراحل قضائی به دادگاه معرفی شد.

با آغاز مراحل بازجویی و تحقیق این شکارچی غیرمجاز به هویت فردی دیگر که با این شکارچی اقدام به این شکار کرده بودند اعتراف کرد و فرد مذکور هم  به دادسرا احضار شد.

این ۲ شکارچی غیرمجاز با استناد به ماده ۱۵ قانون شکار و صید به‌ جرم شروع به شکار جانوران وحشی محاکمه و به حداقل میزان حبس یا جریمه نقدی محکوم خواهند شد.

آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگری نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه،دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد صرفا به چند نمونه آن اشاره می کنیم: اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ از جمله اسناد بین المللی است که در حمایت از حقوق حیوانات مورد تصویب قرار گرفته است.

برهمین اساس, اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسید.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.