•                  
شنبه , ۱۰ آبان , ۱۳۹۹
شنبه, اکتبر 31

سرباز معلم روستای پشامک پس از ۵۰ روز بازداشت آزاد شد

0
140

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۳تیر ماه ۱۳۹۹, محمدلله زهی, سرباز معلم روستای پشامک پس از ۵۰ روز بازداشت آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کمپین فعالین بلوچ , جمعه ۱۳تیر ماه  ۱۳۹۹, محمد لله زهی فرزند خیرمحمد روستای پشامک شهرستان راسک پس از ۵۰ روز بازداشت از زندان مرکزی زاهدان صبح دیروز ۱۲ تیرماه ۱۳۹۹ آزاد شد.

براساس این گزارش, محمد لله زهی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران اطلاعات سپاه از ۲ راهی پشامک شهرستان راسک بازداشت شده بود. محمد لله زهی در دوران بازداشت از نظر روحی و جسمی بسیار ضعیف شده بطوری که بدون کمک اطرافیان توان راه رفتن ندارد.

یک منبع مطلع در این مورد گفت: ”محمد, در زمان بازداشت تنها یک تماس با خانواده داشته و از آنها خواسته که نزد یک نفر که نیروهای اطلاعات به او تاکید کرده اند که نزد او مراجعه کنند تا واسطه آزادی آن فراهم شود.“

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: