•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 29

شکیلا منفرد به بند زنان در زندان اوین منتقل شد

0
710

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، شکیلا منفرد، فعال مدنی پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر چهارشنبه ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، شکیلا منفرد، فعال مدنی ساکن تهران، پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام به بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “این فعال مدنی توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به بند ۱ الف و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام مرتبط با فعالیتهای وی در فضای مجازی و مراحل بازپرسی در دادسرای امنیت به بند زنان زندان اوین منتقل شد”. 

این فعال مدنی در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، هنگام خروج از منزل، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: