یک شنبه , ۱۴ خرداد , ۱۴۰۲
دوشنبه, ژوئن 5

بازداشت ۲ شهروند ساکن پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی

0
491

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۲شهریور ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی پیرانشهر، دو شهروند ساکن این شهرستان بنامهای محمد نبردی و محمود قنبر دوست را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز شنبه ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، محمد نبردی و محمود قنبردوست، دو شهروند اهل پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

این ۲ شهروند پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند و از وضعیت آنها و اتهامات منتسب شده این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاشهروندان کوردبازداشتگاهاحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کورداحزاب کورد مخالفبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸شهروندان کرد اهل سنتشهروندان کوردایرانمحمود قنبردوستاحزاب در ایرانارتباط با احزاب کورداحزاب کوردی در ایرانسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان کورد زندانی سیاسیبازداشت شهروندان کورد در سردشتمحمودقنبردوستبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت شهروندان در ایرانهمکاری با احزاب کوردبازداشت و بی خبریکردستان احزاب کوردیسرکوب احزاب کورداحزاب کوردستانعضویت در احزاب کوردشهروندان کورد جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایراناحزاب کوردیشهروندان کرداحزاب سیاسیاحزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظامشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کردایرانبازداشتبازداشت شهرونداناحزاب کردهمکاری با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کرد مخالف نطامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردسرکوب شهروندان کرد ایراناحزاب کرد ایرانبازداشت شهروندان کردشهروندان کرد در ایرانارتباط با احزاب کوردیاحزاب سیاسی کرداحزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوبگری احزاب کوردسرکوب شهروندان شهروندان کوردبازداشت و بیخبریاحزاب کورد در ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب سیاسی کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامینقض حقوق شهروندان کرد در ایرانمحمدنبردیشهروندان کورد در ایراناحزاب کورداحزاب کردیسرکوب شهروندان کرد در ایراناحزاب مخالف نظامشهروندان شهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد ایرانشهروندان کورد اهل سنتاحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیمحمد نبردی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: