•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

امین مرادی، فعال ادبی بازداشت شد

0
736

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت امین مرادی، فعال ادبی، پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، امین مرادی، شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

براساس اعلام کانون نویسندگان ایران: “صبح روز شنبه هشتم آذر ماه ماموران امنیتی به منزل امین مرادی، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، یورش برده و پس از حدود دو ساعت تفتیش، وسایل شخصی‌اش از جمله دو دستگاه لپ‌تاپ، کامپیوتر، تلفن همراه و تعدادی کتاب را ضبط و او را به زندان اوین منتقل کردند. امین مرادی از بیماری ریه رنج می برد و با توجه به شیوع کرونا کمبود شدید دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و دارو و درمان جان وی در معرض خطر است.” 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه بدون تفهیم اتهام ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هافعال ادبیفعال ادبی و فرهنگیفعال ادبی امین مرادینقض حقوق شهروندی در ایرانامین مرادیامین مرادی فعال ادبیبازجوییبازجویی زندان اوینبازجوئیبازجوئی زندان اوینبازداشتبازداشت فعالان ادبیبازداشت و اجرای حکم حبسبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهتفهیم اتهامتفهیم اتهام و بازجوئیتفتیش منزلحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریزندان اوینسلول انفرادیسلول انفرادی زندان اوینسلول انفرادی زندانیانسرکوب شاعران در ایرانشاعرشاعران در ایرانضبط وسائل

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: