•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

امین مرادی، فعال ادبی بازداشت شد

0
862

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به محل سکونت امین مرادی، فعال ادبی، پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۰ آذر ماه ۱۳۹۹، امین مرادی، شاعر و از اعضای کانون نویسندگان ایران، در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

براساس اعلام کانون نویسندگان ایران: “صبح روز شنبه هشتم آذر ماه ماموران امنیتی به منزل امین مرادی، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، یورش برده و پس از حدود دو ساعت تفتیش، وسایل شخصی‌اش از جمله دو دستگاه لپ‌تاپ، کامپیوتر، تلفن همراه و تعدادی کتاب را ضبط و او را به زندان اوین منتقل کردند. امین مرادی از بیماری ریه رنج می برد و با توجه به شیوع کرونا کمبود شدید دسترسی زندانیان به اقلام بهداشتی و دارو و درمان جان وی در معرض خطر است.” 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه بدون تفهیم اتهام ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هاشاعرنقض حقوق شهروندی در ایرانضبط وسائلسلول انفرادی زندان اوینبازداشت و اجرای حکم حبسحبس تعزیریبازداشت شهروندانفعال ادبیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و سرکوب آزادی بیانامین مرادیحقوق بشرحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانبازداشت و بی خبریبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و بازجوییبازجوئی زندان اوینبازداشتبازداشت و بیخبریبازداشتگاهحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر حقوق شهروندیبازداشت و بیخبری از شهروندانبازجویی زندان اوینزندان اوینبازجوئیبازداشت شهروندان در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب شاعران در ایرانفعال ادبی امین مرادیسلول انفرادیتفتیش منزلشاعران در ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیتفهیم اتهام و بازجوئیامین مرادی فعال ادبیحقوق بشر در ایرانتفهیم اتهامفعال ادبی و فرهنگیبازداشت وبیخبریبازداشت و بیخیریبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت فعالان ادبیبازجوییبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بازجوئیحقوق بشر درایرانسلول انفرادی زندانیانبازداشت و بی خبری از شهروندان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.