یک شنبه , ۰۶ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, مارس 26

بازداشت ۲ شهروند ساکن توابع سروآباد توسط نیروهای امنیتی

0
404

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۹مرداد ماه ۱۳۹۹, ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهرستان سروآباد, آریا امینی و هورام نادری, دو شهروند ساکن روستای بوریدر از توابع این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, امروز چهارشنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۹, آریا امینی – متولد: ۱۳۸۴- فرزند: جلال, به همراه هورام نادری – متولد: ۱۳۸۲- فرزند: صدیق, هر۲ نفر این افراد از اهالی روستای بوریدر, واقع در شهرستان سروآباد, توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش بازداشت این افراد بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته و ماموران امنیتی در زمان بازداشت با یورش به محل سکونت آنها این افراد را بازداشت کردند. 

از دلایل بازداشت و اتهامات منتسب شده به این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانهورام نادریآریا امینیاخبار نقض حقوق شهروندی در ایراناطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسداراناطلاعات سپاه ارومیهاطلاعات سپاه سروآبادبازجویی در اطلاعات سپاهبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت هورام نادریبازداشت آریا امینیبازداشت آریاامینیبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانروستای یوریدر شهرستان سروآبادروستای بوریدرسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کوردایرانشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهرستان سروآباد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.