•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
یکشنبه, ژانویه 29

افسانه عظیم زاده، فعال مدنی بازداشت شد

0
1163

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی تهران، افسانه عظیم زاده، فعال مدنی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر دوشنبه ۲۴ آذر ماه ۱۳۹۹، افسانه عظیم زاده – متولد: ۱۳۶۲ – ساکن: تهران – فعال حقوق کودک و حقوق زنان، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این فعال مدنی فرزند پسر عموی جعفر عظیم زاده، فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر کرج است. 

یک منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “دیروز عصر در حالی که افسانه عظیم زاده به همراه مادر و پدر خود به بیمارستان میلاد در تهران برای معاینه پزشکی مراجعه کرده بود بطور ناگهانی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. ماموران پس از بازداشت افسانه عظیم زاده را به منزل پدری اش منتقل و اقدام به تفتیش منزل کردند و برخی اقلام شخصی وی از قبیل لب تاپ، تبلت و چند قلم دیگر را ضبط کرده و به همراه این فعال مدنی با خود بردند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “از دیروز تا حالا هیچ گونه اطلاعی از مکان نگهداری وی در دست نیست اما دلیل بازداشت وی یقینا باید مرتبط با فعالیتهای وی در حوزه کودکان کار و خیابان و زنان باشد.”

لازم به ذکر است، افسانه عظیم زاده، در ادامه فعالیتهای مدنی خود در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی در جریان برگزاری مراسم روزجهانی کارگر بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شد و با آغاز مراحل دادرسی از اتهامات تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال حقوق کودکفعال حقوق بشرفعالان حقوق زنانفعالان حقوق زنان در ایرانفعالان حقوق زنان درایراننیروهای امنیتینیروهای امنیتی ایراننیروهای امنیتی در ایرانکودکانکودکان متکدیکودکان متکدی در ایرانکودکان و فقر در ایرانکودکان کارکودکان کار و خیابانکودکان کار و خیابان در ایرانکودکان کار در ایرانکودکان در ایرانافسانه عظیم زاده فعال مدنیافسانه عظیم زاده فعال حقوق کودکافسانه عظیم زاده بازداشتاحضار و بازداشتاحضار و بازداشت فعالان مدنیبازداشتبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان مدنی در ایرانبازداشت فعالان حقوق کودکبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوئیبازداشت کودکان کار در ایرانبازداشت افسانه عظیم زادهبازداشت خودسرانهبازداشت خودسرانه شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق کودکحقوق کودکانحقوق کودکان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحقوق شهروندی کودکان در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب ففعالان حقوق زنان در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب فعالان مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب فعالان حقوق زنان در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.