•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

بازداشت ۴ شهروند ساکن ماهشهر توسط نیروهای امنیتی

0
506

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان ماهشهر، چهار شهروند ساکن این شهرستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از پلیس فتا، امروز سه شنبه ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹، چهار شهروند ساکن شهرستان ماهشهر به اتهام فعالیت در فضای مجازی با اتهام « نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی » و « دعوت از شهروندان به برگزاری تجمع اعتراضی » توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

مسئولان امنیتی در تشریح علت بازداشت این افراد ادعا کردند: “افراد دستگیر شده با صدور فراخوان های متعدد در فضای مجازی جهت تجمع در خصوص سیل اخیر سعی در جذب افراد بیشتری برای عضویت در این شبکه ها و گروهکهای مخالف را داشته اند.”

در ادامه همچنین اتهامات منتسب شده به این افراد بنا بر اعلام نیروهای امنیتی: “تشویش اذهان عمومی، ترغیب و تشویق شهروندان و قشر جوان به تجمع اعتراضی” اعلام شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری به اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فرا قانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که حکومت جمهوری اسلامی خود تدوین گر آن هست و فقط ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانشر اکاذیببازداشت شهروندانپلیس فضای مجازینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در ایرانبازداشتگاهمحدودیتهای فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای مجازی در ایرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازینقض حقوق بشرفعالیت در فضای مجازیسرکوب آزادی بیانبازداشت و بی خبریتشویش اذهان عمومی در فضای مجازیبازداشت خودسرانه شهروندانفضای مجازی در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلماتهام نشر اکاذیبرصد فضای مجازی در ایرانشورای عالی فضای مجازی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانفعال فضای مجازیسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایفعالان فضای مجازی در ایرانفضای مجازیفعالان فضای مجازینقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فضای مجازیبازداشت و بیخبری از شهروندانفعال فضای مجازی در ایرانبازداشتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت خودسرانهمرکز ملی فضای مجازی ایراننشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومیبازداشت فعالان فضای مجازیبازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان در ایرانشورای عالی فضای مجازینشراکاذیبنشر اکاذیب به قصد اضرار به غیرنشر اکاذیب در فضای رسانه ای

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.