•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

بازداشت چند تن از فعالان اینستاگرامی در مازندران توسط نیروهای امنیتی

0
188

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی مازندران یک گروه از فعالان اینستاگرامی را در این استان بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز شنبه ۱۲ مهر ماه ۱۳۹۹، خورشاد، رئیس پلیس فتا استان مازندران از بازداشت چند تن از فعالان اینستاگرامی که در پیج اینستاگرامی این افراد تصاویری مرتبط با تبلیغات تاتو و شیطان پرستی بود خبر داد. 

این مقام انتظامی در تشریح این خبر ادعا کرد: “کارشناسان پلیس سایبری استان با رصد و پایش مستمر فضای مجازی صفحه اینستاگرامی با ۲۵ هزار فالور را که با انتشار تصاویر مستهجن و تبلیغات تتو و شیطان‌پرستی قصد اخاذی داشت شناسایی کردند.”

او با بیان اینکه این باند در شهرستان آمل فعال بود، افزود: “ماموران پلیس فتا آمل با انجام اقدامات اطلاعاتی فنی، مالکان صفحه اینستاگرام را شناسایی و دستگیر کردند.”

سرکوب فعالان فضای مجازی ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال اینترنتیفعال اینستاگرامیفعال اینستاگرامی در ایرانفعال اینستاگرامی در رشتفعال حقوق بشرفعالان اینستاگرامی در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانپلیس فتاپلیس فتا در ایرانپلیس فتا در استان مازندرانپلیس فتا در استان ایلامپلیس تبادل ارتباط در فضای مجازیاخبار سرکوب شهروندان در ایراناستان مازندرانبازداشت فعالان اینستاگرامی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوبسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان اینستاگرامیسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: