•                  
پنج شنبه , ۰۱ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 22

بازداشت ۲ فعال ملی مدنی ساکن شهرستان جلفا توسط ماموران امنیتی

0
111

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی در شهرستان جلفا، بابک کیومرثی و سعید سلطانی، فعالان ملی مدنی ساکن این شهر را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ظهر امروز یکشنبه ۱۳ مهر ماه ۱۳۹۹، سعید سلطانی « آلتای جلفالی » و بابک کیومرثی، دو تن از فعالان ملی مدنی ساکن شهرستان جلفا، در پی یورش ماموران امنیتی این شهرستان به منازل شخصی این افراد بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

به نقل از یک منبع نزدیک به این فعالان ملی مدنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “سعید سلطانی « آلتای جلفالی »، در پی یورش خشونت آمیز ماموران امنیتی شهرستان جلفا با توجه به نیابت قضائی از اداره اطلاعات تبریز بازداشت شد. نیروهای امنیتی پس از دستگیری این فعال ملی مدنی آذربایجان اقدام به تفتیش منزل وی کرده و ماشین، موبایل، کتابها و لپ تاپ وی را ضبط کردند.

این منبع مطلع در خصوص بازداشت بابک کیومرثی افزود: “بابک کیومرثی هم امروز توسط ماموران امنیتی شهر جلفا بازداشت شده اما از دلایل این بازداشت و اتهامات تفهیم شده به بابک اطلاعاتی در دسترس نیست.”

 بابک کیومرثی پیشتر نیز در تیر ماه ۱۳۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه نیروهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شده بود. 

بابک کیومرثی، در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۳۹۰ در خانه پدری خود واقع در شهر شوشا، از توابع شهرستان جلفا از طرف نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شده بود. 

همچنین سعید سلطانی « آلتای جلفالی »، در سال ۱۳۸۵ در جریان برگزاری تجمعی که با هدف اعتراض به انتشار مطالب توهین آمیز به اقوام ترک در روزنامه ایران منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی و دادرسی به تحمل حبس تعزیری محکوم شد. این فعال ملی مدنی پس از اتمام دوران حبس از زندان شهرستان جلفا آزاد شد. 

سعید سلطانی، پس از آن در فروردین سال ۱۳۹۳، هم در جریان تجمع اعتراضی در شهرستان جلفا مجدداً توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

این فعال ملی مدنی در تاریخ ۲۰ آبان ماه ۱۳۹۴ هم در جریان تجمعی که در اعتراض به توهین برنامه تلویزیونی فیتیله به شهروندان آذری کرده بود برگزار شد توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی آزاد شد.  

لازم به ذکر است، طی روزهای اخیر درگیری نظامی بین ۲ کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان به دلیل اختلاف اراضی بر سر قره باغ در جریان است. از سوی دیگر تجمعات اعتراضی مسالمت آمیزی توسط فعالان ملی مدنی در شهرهای شمال غرب ایران با هدف حمایت از بازپس گیری قره باغ برگزار شده اما فشارهای امنیتی و برخوردهای خشن فیزیکی از قبیل بازداشت، احضار و بازجوئی و ضرب و جرح بر فعالان ملی مدنی که ساکن مناطق شمال غرب ایران هستند افزایش پیدا کرده است.

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

همچنین سرکوب فعالان ملی مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

برچسب هاحقوق بشربازداشتفعال حقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیبازداشت و بیخبریاداره اطلاعاتنقض حقوق شهروندینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشراداره اطلاعات سنندجفعال ترکبازداشت و بلاتکلیفینقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت شهروندانفعال ترک آذریحقوق شهروندی در ایرانبازداشتگاهنقض حقوق بشرد ر ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانفعالان ترکحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاداره اطلاعات تبریزسرکوب شهروندان آذریسرکوب فعالان ترک آذریسرکوب فعالان ترک در ایرانفعالان ملی مدنیسرکوب شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیشهروندان آذری در ایرانفعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک آذبایجانی در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانفعالان ترک آذریفعالان ترک آذربایجانی در ایرانفعالان ترک در ایرانفعالان ترک آذری در ایرانبازداشت فعالان ترکسرکوب فعالان ترک آذربایجانی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیبازداشت فعالان ترک آذربایجانیفعالان ترک اذربایجانیشهروندان آذریفعالان ترک زبان در ایرانشهروندان آذری زبان در ایرانسرکوب فعالان ترکشهروندان آذری زبان در ایارنبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان آذری در جمهوری اسلامیفعالان ترک آذربایجانی در جمهوری اسلامیفعالان ملی مدنی در شهرستان نقدهبازداشت شهروندان آذری در ایرانفعالان ملی مدنی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانفعالان ملی مدنی اردبیلفعالان ترک اردبیلشهروندان شهروندان آذریفعالان ملی مدنی ایرانفعالان ترک اذریفعالان ترک آذری ایرانفعالان ترک آذری در خویفعالان ملی مدنی تبریزشهروندان آذری زبانشهروندان آذری ایرانمحاکمه شهروندان آذریشهروندان آذری زبان در جمهوری اسلامیبابک کیومرثیسعید سلطانیشهرستان جلفافعالان ملی مدنی شهرستان جلفا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: