یک شنبه , ۱۹ آذر , ۱۴۰۲
دوشنبه, دسامبر 11

بازداشت فعال کارگری ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی

0
666

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی، با یورش به منزل شخصی مهران رئوف، فعال کارگری ساکن تهران پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل وی را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی جمعه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، مهران رئوف، فعال کارگری ساکن تهران در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط وسائل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس اعلام اتحادیه آزاد کارگران ایران: “ماموران امنیتی پس از یورش به منزل مسکونی مهران رئوفی و تفتیش آن مکان کلیه کتاب ها و دیگر وسایل شخصی از جمله کامپیوتر و موبایل متعلق به این فعال کارگری را ضبط کردند و سپس او را به همراه وسایل ضبط شده به دادسرای اوین منتقل کردند. تا کنون هیچ اطلاعی از وضعیت مهران رئوف و علت بازداشت او در دست نیست.”

سرکوب فعالان کارگری ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d