•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

بازداشت ۲ شهروند ساکن پیرانشهر و سنندج توسط ماموران امنیتی

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۹، یک شهروند ساکن روستای زیوه از توابع شهرستان پیرانشهر توسط ماموران امنیتی این شهر بازداشت شد. همچنین شهروندی دیگر، اهل روستای تنگسیر ساکن سنندج ، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹، محمد محمودی – اهل روستای زیوه از توابع شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان غربی توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. همچنین روز یکشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹، دلیر نصری – اهل روستای تنگسیر – ساکن سنندج، در پی احضار به شعبه ۴ اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۱ ساله خود بازداشت و به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

اتهامات منتسب به محمد محمودی « همکار با احزاب کُرد مخالف نظام » است اما از مصادیق حقوقی این اتهام تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین پیرامون دلیر نصری، لازم به ذکر است، این شهروند ساکن سنندج در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۳۹۸، در پس یورش ماموران اطلاعات سپاه سنندج به محل کارش بازداشت و پس از انتقال وی به منزلش و تفیش و ضبط وسائل شخصی دلیر نصری را به بازداشتگاه شهرام فر، جهت بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام منتقل شد و در تاریخ ۱۶ مهر ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود. 

با آغاز مراحل دادرسی و ارجاع پرونده دلیر نصری به شعبه ۱ دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی، وی از بابت اتهامات عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام خروج غیرقانونی از کشور هم به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده دلیر نصری به شعبه دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، محکومیت ۱ سال حبس تعزیری وی از بابت اتهام خروج غیرقانونی از کشور، به پرداخت جریمه نقدی تبدیل شد اما حکم ۱ سال حبس تعزیری وی از بابت اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت ایران، عیناً تأیید و به وی ابلاغ شد. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحمد محمودیمحمدمحمودینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیکردستاناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناحزاب کرد سیاسی در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کردیاحزاب سیاسی کرداحزاب سیاسی کرد مخالف نظاماستان کردستانبازداشتبازداشت محمد محمودیبازداشت محمدمحمودیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبیبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت و شهروندان اهل تسننبازداشت وکلابازداشت وبیخبریبازداشت دلیر نصریبازداشت دلیرنصریبازداشت شهروندن کوردبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کورد در سردشتبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهدلیر نصریدلیرنصریربازداشت و بیخبریسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: