•                  
پنج شنبه , ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, آگوست 11

بازداشت ۳ شهروند ساکن توابع مریوان توسط نیروهای امنیتی

0
659

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی شهرستان مریوان، سه تن از اهالی روستای سردوش از توابع این شهرستان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، در ساعات پایانی چهارشنبه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۹، صلاح پورکیوان – متولد: ۱۳۷۵ – فرزند: احمد، آراس قادری -متولد: ۱۳۷۷ – فرزند: کاوه و محسن رسائی – متولد: ۱۳۷۹ – فرزند: احمد، سه تن از اهالی روستای سردوش، از توابع شهرستان مریوان، توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

از دلایل این بازداشت و اتهامات منتسب شده به این افراد تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دسترس نیست. 

همچنین از مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده و روند قضائی جاری بر پرونده این افراد علیرغم پیگیریهای خانواده های آنها پاسخی از سوی مسئولان قضائی و امنیتی مریوان داده نشده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هامحسن رساییمحسن رسائینقض حقوق شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کوردیآراس قادریاحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد در ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناداره اطلاعات شهرستان مریوانبازداشت محسن رساییبازداشت محسن رسائیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخیریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و تفهیم اتهامبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت وبیخبریبازداشت آراس قادریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت صلاح پورکیوانتوابع مریواندادگاه کیفری ۲ شهرستان مریواندادگاه انقلاب شهرستان مریوانروستای سردوشروستای سردوش شهرستان مریوانسرکوب شهروندان کوردسرکوب شهروندان کورد ایرانسرکوب شهروندان کورد در ایرانسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد در ایرانشهروندان کوردشهروندان کورد ایرانشهروندان کورد در ایرانشهروندان کورد در جمهوری اسلامیشهروندان کورد زندانی سیاسیشهرستان مریوانشهرستان مریوان استان کردستانصلاح پورکیوان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: