•                  
شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۰
یکشنبه, نوامبر 28

برگزاری جلسه اول دادگاه محمود “آرشام” رضائی, فعال مدنی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب

0
422

روز چهارشنبه ۸ اسفند ماه سالجاری محمود”آرشام” رضائی فعال مدنی محبوس در بند ۴ زندان اوین که در تاریخ ۱۷ دی ماه سالجاری توسط سازمان اطلاعات سپاه در حوالی میدان انقلاب تهران بازداشت و یازده روز در سلول انفرادی بند دو الف  واقع در زندان اوین منتقل شده بود و سپس به بند ۴ این زندان منتقل شده بود توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مورد محاکمه قرار گرفته است.

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۸ اسفند ماه سالجاری اولین جلسه محاکمه محمود “آرشام” رضائی, فعال مدنی ساکن رباط کریم توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای با تفهیم مجدد اتهامات: اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری  که پیش تر توسط شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین به این فعال مدنی تفهیم شده بود در محل شعبه فوق الذکر برگزار شد. آرشام رضائی در تاریخ ۱۷ دی ماه سالجاری توسط سازمان اطلاعات سپاه در حوالی خیابان انقلاب تهران بازداشت و پس از انتقال به بند دو الف بمدت ۱۱ روز در سلول انفرادی بسر برد و با  اتمام مراحل بازجوئی به بند ۴ زندان اوین منتقل شد. به بنقل از یک منبع نزدیک به محمود”آرشام” رضائی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت؛ محمود “آرشام” رضائی در تاریخ ۸ اسفند ماه سالجاری توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه ای با اتهامات تبلیغ علیه نظام, اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی و توهین به رهبری مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۹ دی ماه طی گزارشی از تفهیم سه اتهام فوق الذکر به این فعال مدنی اطلاع رسانی کرده بود. 

این منبع مطلع در ادامه گفت: جلسه اول فقط برای تفهیم اتهام و چند پرسش کوتاه از سوی قاضی شعبه ۲۸ برگزار شد و آنچه بیش از هر نکته در طی این جلسه حائز اهمیت بود این نکته بود که قاضی مقیسه ای در طی روند جلسه از قبول وکیل برای پرونده این فعال مدنی سر باز میزند و از سوی دیگر علیرغم صدور قرار وثیقه تعیین شده که مبلغ آن ۲۵۰ میلیون تومان است از تودیع آن ممانعت بعمل آورده و با افزایش مبلغ وثیقه به یک میلیارد از آزادی موقت آرشام رضائی ممانعت بعمل آورده است.

این منبع مطلع همچنین گفت: در حالیکه محمد نصیرپور, بازپرس شعبه ۲ دادسرای امنیت تهران مستقر در زندان اوین ضمن ایراد اتهامات اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام سرانجام پس از پیگیریهای مکرر خانواده اقدام به صدور قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی برای ایشان کرده بود، پرونده بصورت فوری به دادگاه انقلاب ارسال و پس از تعیین شعبه ۲۸ به ریاست قاضی مقیسه، با قرار وثیقه قبلی آرشام رضایی مخالفت و مبلغ وثیقه به یک میلیارد تومان افزایش یافته است. این در حالی ست که خانواده آرشام رضایی علیرغم تمامی مشکلات توانسته بودند وثیقه قبلی که توسط بازپرسی دادسرای مقدس تعیین شده بود را تهیه کنند.

لازم به ذکر است, محمد حسین زاده و مجید حسینی دو هم پرونده ای دیگر آرشام رضائی پس ازتفهیم اتهام به ترتیب در تاریخهای دوم  و سوم بهمن ماه سالجاری با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بودند. 

لازم به ذکر است محمود”آرشام” رضائی در تاریخ ۱۷ دی ماه سالجاری به همراه  محمد حسین زاده و مجید حسینی در حوالی میدان انقلاب تهران توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت  و پس از انتقال به منزل پدری اش که در آنجا زندگی میکند آن محل مورد تفتیش کامل نیروهای امنیتی قرار گرفته بود و سپس این فعال مدنی به بند دو الف واقع در زندان اوین که متعلق به سپاه پاسداران است منتقل شده بود.

در تاریخ  ۱۹ دی ماه سالجاری, حقوق بشر در ایران گفتگوئی کوتاه با مادر محمود(آرشام) رضائی داشته است. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران با توجه به نوع فعالیتهای مسالمت آمیز آنها ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید خود بدون ملاحظات مرزی تاکید کرده است نیز میباشد. همچنین در ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به صراحت بر حق افراد بر تشکیل و برپائی راهپیمائی و تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز تاکید شده است. همچنین برخورداری افراد از روند دادرسی عادلانه  توسط دادگاهی بیطرف و با حضور وکیل مورد انتخاب متهم و حضور هیئت منصفه از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: