•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

آیدین ذاکری, فعال ملی مدنی آزاد شد

0
593

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “آیدین ذاکری”, فعال ملی مدنی, ساکن مشگین شهر از توابع استان اردبیل, که روز گذشته در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از انتقال به دادسرای این شهر و ارائه تذکر آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۱ مردادماه ۱۳۹۸, “آیدین ذاکری”, فعال ملی مدنی, ساکن مشگین شهر از توابع استان اردبیل پس از انتقال به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر و ارائه تذکر به وی مبنی بر عدم حضور در مراسم کوه ساوالان بدون  صدور هیچگونه قراری آزاد شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به “آیدین ذاکری” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ آیدین ذاکری, روز جاری پس از انتقال به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مشگین شهر و ارائه تذکر از سوی دادیار کشیک به این فعال ملی مدنی مبنی بر عدم حضور وی در مراسم کوه ساوالان بدون هیچگونه قرار وثیقه و یا کفالتی آزاد شد. 

“آیدین ذاکری”, فعال ملی مدنی, ساکن مشگین شهر پیش از این و در تاریخ ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸,  در پی مراجعه ماموران امنیتی این شهر به محل کار وی این فعال ملی مدنی را به شکل خشونت باری بازداشت و به بازداشتگاه منتقل کرده بودند. بروز این خشونت در پی عدم ارائه حکم قضائی مبنی بر بازداشت “آیدین ذاکری” توسط ماموران امنیتی صورت گرفته بود و پس از ممانعت وی و نزدیکان این فعال ملی مدنی منجر به بروز درگیری فیزیکی شد که ماموران امنیت برای کنترل اوضاع از گاز اشک آور استفاده کرده بودند. 

بین ۱۶ تا ۲۵ درصد جمعیت ایران ترک‌زبان هستند که اغلب آنان در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان سکونت دارند. برخی از این شهروندان برخورد حاکمیت با شهروندان ترک‌زبان را توام با تبعیض می‌دانند و منع تدریس زبان‌های غیر فارسی در مدارس را یکی از برجسته‌ترین موارد تبعیض می دانند که همواره با اعتراض بخشی از فعالان مدنی این مناطق روبرو بوده است.

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی جقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی آنها تاکید شده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در  ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و حتی در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.