•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

آزاد محمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه آزاد شد

0
814

روز جاری, آزاد محمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از زندان مرکزی ارومیه آزاد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۷ تیرماه ۱۳۹۸, آزاد محمدی, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه با پایان یافتن دوران محکومیت حبس ۵ ساله خود از این زندان آزاد شد. این زندانی سیاسی در سال ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از بابت اتهام “همکاری با احزاب مخالف نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و پس از تسلیم رای محکومیت وی به ۳ سال و ۹ ماه تقلیل پیدا کرد. 

آزاد محمدی در تاریخ ۲۷ مهر ماه ۱۳۹۴ توسط ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و و پس از اتمام مراحل بازجوئی از بابت اتهام “همکاری با حزب دموکرات کردستان” بدون حق در اختیار داشتن وکیل به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و جهت تحمل حبس به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

لازم به ذکر است پس ابلاغ محکومیت حبس ۵ ساله به این فعال سیاسی و درخواست تسلیم رای مدت محکومیت حبس آزاد محمدی از ۵ سال به ۳ سال و ۹ ماه کاهش پیدا کرد. 

آزاد محمدی, در حالی با توجه به اتمام دوران محکومیت حبس ۳ سال و ۹ ماهه خود از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد که پیش از این و در تاریخ ۲۲ آبانماه ۱۳۹۷ در خواست آزادی مشروط این زندانی سیاسی پس از بررسی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست “قاضی شیخلو” رد شد و به این زندانی سیاسی ابلاغ شده بود. 

لازم به ذکر است, آزاد محمدی به همراه جمعی از زندانیان بند سیاسی و بند جوانان زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۲۳ مهرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به حمله گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زده بودند که پس از گذشت یک هفته با وعده مساعد مسئولین زندان مبنی بر رسیدگی به مشکلات زندانیان به اعتصاب خود پایان داده بودند. 

زندانیان سیاسی  در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر اعمال فشارهای روحی و روانی گوناگون که  مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.