•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

تداوم بازداشت روح الله زیبائی و ابوالفضل انصاری, شهروندان بهائی

0
549

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, علیرغم گذشت ۲ هفته از بازداشت “روح الله زیبائی” و “ابوالفضل انصاری”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرج قرار بازداشت هر ۲ نفر این افراد برای مدت ۱ هفته دیگر تمدید شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, قرار بازداشت “روح الله زیبائی” و “ابوالفضل انصاری”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرج که ۲ هفته قبل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند طی روز های گذشته برای مدت ۱ هفته دیگر تمدید شد. این تمدید در حالی است که برای آزادی “ابوالفضل انصاری” وثیقه و تودیع آن هنوز صورت نگرفته و این شهروند بهائی به همراه “روح الله زیبائی” در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج محبوس و تحت بازجوئی میباشند. افزایش نگرانی از وضعیت جسمی این ۲ شهروند بهائی با توجه به بیماری قلبی “ابوالفضل انصاری” و بیماریهای متعدد “روح الله زیبائی” موجی از نگرانی را در خانواده این ۲ شهروند بهائی ایجاد کرده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ طی روز های گذشته قرار بازداشت موقت “روح الله زیبائی” و “ابوالفضل انصاری”, برای ۱ هفته دیگر تمدید شد. این تمدید قرار بازداشت در حالی است که تاکنون برای آزادی موقت “ابوالفضل انصاری” تعیین و تودیع قرار وثیقه صورت نگرفته و این شهروند بهائی کماکان در بازداشت بسر میبرد. تداوم بازداشت “ابوالفضل انصاری” در حالی است که وی به بیماری قلبی مبتلا است و قلب وی با باطری کار می کند لذا تداوم بازداشت وی و استرس و فشارهای روحی و روانی برای وی بسیار خطرناک است. همچنین “روح الله زیبائی” که از جانبازان جنگ ایران و عراق می باشد بدنش دارای ترکش است وی همچنین علیرغم قطع یک پا, بخشی از کبد و با دارا بودن فقط ۱ کلیه در وضعیت جسمانی مناسبی قرار ندارد و هر لحظه هر نوع خطری سلامت وی را تهدید می کند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ “ابوالفضل انصاری” و “روح الله زیبائی”, در حال حاضر در سلول انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج که تحت نظر اطلاعات سپاه پاسداران می باشد محبوس و تحت بازجوئی قرار دارند و از حق هرگونه ملاقات و تماس تلفنی نیز محروم هستند.

“ابوالفضل انصاری”, شهروند بهائی ساکن مهرشهر کرج, در ساعات پایانی مورخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  توسط افرادی که خود را مامور انتظامی معرفی کرده بودند بدون ذکر دلیل و یا ارائه حکم قضائی بازداشت و در حال حاضر در سلول انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج بسر می برد. 

“همچنین روح الله زیبائی”, دیگر شهروند بهائی ساکن باغستان کرج, در تاریخ ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۸, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به مکانی نامعلوم به زندان رجائی شهر کرج منتقل و در حال حاضر در سلول انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج بسر میبرد. 

لازم به ذکر است, “روح الله زیبائی” شهروند بهائی, ساکن باغستان کرج, پیش از این و در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شده بود، به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومان از زندان قزل حصار آزاد شده بود.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده به صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واهی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاقرار وثیقهمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی بهائیان در ایرانپیروان سایر ادیان در ایراناقلیت بهائیاقلیتهای مذهبی در ایراناقیلتهای مذهبی در ایراناطلاعات سپاه پاسدارانبهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبهائیتبازجوییبازجوئیبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بیخبریجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان امریکاجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانزندان رجایی شهرزندان رجایی شهر کرجزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندبهائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: