•                  
دوشنبه , ۱۵ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, دسامبر 6

صدور حکم حبس برای ۳ شهروند بهائی ساکن یزد

0
539

سه شهروند بهائی به نام‌های ناصر باقری، فائز باقری و روحا ایمانی توسط دادگاهی در شهر یزد مجموعاً به ۴ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، دادگاهی در شهر یزد ۳شهروند بهایی به نام ناصر باقری، فائز باقری و روحا ایمانی را به حبس محکوم کرد. ناصر باقری و فرزندش فائز باقری پیشتر در تاریخ ۹ اسفندماه ۱۳۹۳ در شهر یزد و در منزل شخصی بازداشت شده بودند. روحا ایمانی شهروند بهایی اهل کرمان نیز در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۹۴ در شهر یزد بازداشت و در تاریخ ۱۰ تیرماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شده بود. روحا ایمانی شهروند بهایی اهل کرمان نیز در تاریخ ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در شهر کرمان بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود. وی در تاریخ ۱۰ تیرماه همان سال با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان یزد آزاد شده بود.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران: “ناصر باقری و فائز باقری پدر و پسر بهایی ساکن یزد به ترتیب به ۹ ماه و ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

همزمان روحا ایمانی شهروند بهایی اهل کرمان که در سال ۱۳۹۴ در یزد بازداشت شده بود نیز به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شد”.

ناصر باقری و فرزندش فائز باقری شهروندان بهایی ساکن یزد در اسفند ماه سال ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده بودند.

همچنین نیروهای امنیتی در زمان بازداشت منزل این شهروندان را نیز مورد تفتیش قرار داده بودند. این شهروندان در تاریخ ۱۴ تیرماه ۱۳۹۴ با قرار وثیقه از زندان یزد آزاد شده بودند.

لازم به ذکر است همسر ناصر باقری، فریبا اشتری نیز در زمان بازداشت همسر و فرزندش در زندان یزد در حال تحمل محکومیت ۲ ساله خود بود.

همچنین روحا ایمانی شهروند بهایی اهل کرمان نیز در تاریخ ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در شهر کرمان بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود. وی در تاریخ ۱۰ تیرماه همان سال با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان یزد آزاد شده بود.

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب میشوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر میگیرد.

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که در این دو ماده بخه صراحت بر حق افراد بر انجام مناسک مذهبی و همچنین تبلیغات و انجام آموزشهای مذهبی برای افراد چه بصورت جمعی و چه بصورت خصوصی تاکید شده است. 

بازداشت افراد و عدم بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد و فقط در جهت پرونده سازی می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: