•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

تفتیش منازل ۹ تن از شهروندان بهائی ساکن شاهین شهر اصفهان از سوی نیروهای امنیتی

0
625

منازل ۹ تن از شهروندان بهائی, ساکن شاهین شهر اصفهان, در روزهای منتهی به تیرماه ۱۳۹۸, در پی یورش نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی لوازم شخصی ساکنان آن منازل توسط نیروهای امنیتی ضبط شد و این شهروندان بصورت تلفنی به مراجع قضائی احضار شدند و یک تن از این شهروندان مورد تهدید از سوی نیروهای امنیتی قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, در فاصله زمانی روزهای ۱۹ تا ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۸, منازل مسکونی؛ نعیم حقیری, عزیز افشار, پیمان ایمانی, ارشد افشار, محبوبه حسینی, مهران یزدانی, بهرام صفائی, مصباح کرم بخش و سیروس گلزار, ۹ تن از شهروندان بهائی ساکن شاهین شهر در اصفهان از سوی نیروهای امنیتی متشکل از قوه قضائیه, اداره اماکن عمومی, اداره اطلاعات و نیروی انتظامی با ارائه حکم قضائی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی لوازم شخصی از قبیل؛ لپ تاپ ها, تبلت ها, گوشی های تلفن همراه, رسیورهای ماهواره, کتب, آلبوم های عکس و تابلو فرشها و در برخی منازل مدارک شناسائی, لوازم کار از قبیل جعبه ابزار، دریل برقی و میز کار برخی از این شهروندان بهائی ضبط شده است و در طی روزهای گذشته نیز این شهروندان به همراه ۳ تن دیگر از بهائیان بصورت تلفنی به مراجع قضائی احضار شدند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ تفتیش منازل و ضبط وسائل ۹ شهروند بهائی ساکن شاهین شهر اصفهان در حالی صورت گرفت که نیروهای امنیتی که متشکر از یک تیم ۷ نفره از قوه قضائیه, اداره اماکن عمومی, اداره اطلاعات و نیروی انتظامی در روزهای مختلف در بین فاصله زمانی ۱۹ تا ۲۵ خرداد ماه سالجاری و از ساعات ۹ صبح تا ۲ بعدظهر بوده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ نیروهای امنیتی به جهت تفتیش منازل۱۱ شهروند بهائی مراجعه کرده بودند و فقط توانستند منازل مسکونی ۹ تن از این شهروندان را بازرسی کنند. طبق برآوردی که صورت گرفته ارزش لوازم ضبط شده از این ۹ خانواده بهایی بالغ بر یکصد میلیون تومان بوده است. مامورین پاسخ روشنی در اعتراض شهروندان بهایی به این موضوع نداده و طی این مدت مراجعه به نهادهای امنیتی و مسئولین ذیربط نیز بی نتیجه بوده است. مامورین روشن شدن موضوع را به دادگاه موکول کرده‌اند”.

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ پس از تفتیش منازل، این ۹ شهروند بهائی به صورت تلفنی به ارگانهای امنیتی احضار شده و همچنین نعیم حقیری نیز تحت فشار اداره اطلاعات از محل کار خود اخراج شده است. از سوی دیگر نیروهای امنیتی اقدام به تهدید میترا تشکری یکی از شهروندان بهائی ساکن شاهین شهر اصفهان کردند و به وی گفتند در صورت خروج از شهر با اقدامات امنیتی مثل بازداشت مواجه خواهد شد. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد.

همچنین برخورداری شهروندان از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

 در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: