•                  
دوشنبه , ۱۸ فروردین , ۱۳۹۹
دوشنبه, آوریل 6

بهاره هدایت, فعال سیاسی با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, بهاره هدایت؛ دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران و فعال سیاسی,  پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان, بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بند زنان زندان قرچک ورامین آزاد شد. این فعال سیاسی هفته گذشته پس از احضار به دفتر حراست دانشگاه تهران از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود.  

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر امروز سه شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, بهاره هدایت, فعال دانشجوئی و دانشجوی در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران و از فعالان سیاسی با سابقه که هفته گذشته پس از احضار به واحد حراست دانشگاه تهران از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده برای تشکیل جلسه دادرسی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “بهاره هدایت در حالی امروز سه شنبه با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از بازداشت موقت آزاد شد که در اعتراض به این بازداشت اعتصاب غذا کرده بود”. 

این منبع مطلع همچنین در تشریح چگونگی بازداشت این فعال دانشجوئی همچنین گفت: “بهاره هدایت هفته گذشته به بهانه احضار از سوی حراست دانشگاه تهران به آن محل مراجعه کرده بود و در همان هنگام ماموران امنیتی در محل حاضر بوده و اقدام به بازداشت وی کرده بودند و پس از انتقال وی به بازداشتگاه خیابان وزراء و طی مراحل اولیه به زندان اوین منتقل شده بود و پس از طی بازجوئی به بند زنان زندان قرچک ورامین منتقل شده بود”. 

همچنین روز جاری, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قو قضائیه در نشست خبری که با رسانه های داخلی داشت در مورد نحوه بازداشت بهاره هدایت ادعا کرده بود: “بازداشت بهاره هدایت, در حراست دانشگاه تهران انجام نشده و این بازداشت خارج از دانشگاه صورت گرفته و اگر ادعایی در مورد ضرب و شتم وی هنگام انتقال به زندان اوین وجود دارد به این موضوع رسیدگی می‌کنیم”.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین ادعا کرده بود: “ایشان اقدامات غیر مرتبط با انتخابات داشته‌اند و اگر تا الان آزاد نشده‌اند، پیش‌بینی می‌شود تا غروب امروز با تامین وثیقه‌ای که توسط قاضی تعیین شده و خانواده ایشان هم به دادسرا مراجعه کردند آزاد شوند”. 

روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸؛ بهاره هدایت, دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد, رشته علوم سیاسی دانشگاه تهران پس از احضار به واحد حراست این دانشگاه به ناپدید شده بود. پس از بازداشت این دانشجو حساب توئیتر وی تعلیق شده است. 

بهاره هدایت, متولد ۱۶ فروردین ماه سال ۱۳۶۰ و در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران می باشد. 

 این فعال دانشجوئی, همزمان با تحویل سال ۱۳۸۸ به دلیل شرکت در تجمع مسالمت‌آمیز خانواده‌های زندانیان سیاسی در مقابل زندان اوین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

بهاره هدایت، همچنین در جریان تجمعات اعتراضی سال ۱۳۸۸ نیز بازداشت شده بود و با اتهامات: “فعالیت تبلیغی علیه نظام”، “مصاحبه با رسانه‌های بیگانه”، “توهین به رهبری”، “توهین به رئیس‌جمهور”، “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی” و همچنین ورود غیرقانونی و تخریب در دانشگاه امیرکبیر هنگام ورود مهدی کروبی به این دانشگاه”، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که پس از اضافه شدن ۲ حبس تعلیقی از بابت اتهام “اقدام علیه امنیت از طریق برگزاری تجمع اعتراضی غیر قانونی” در پرونده ای دیگر به این حکم این فعال دانشجوئی اضافه شد. 

پس از ارجاع پرونده بهاره هدایت به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران, قاضی دادگاه حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران را عینا تائید کرد و این فعال دانشجوئی با احتساب ۲ سال حبس تعلیقی قبل در مجموع به تحمل ۹ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

این فعال دانشجویی در تاریخ ۱۸ تیر ماه ۱۳۸۶, پس از سازمان دهی اعتصاب در مقابل دانشگاه امیرکبیر در تهران مجددا از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از ۱ ماه تحمل بازجوئی و سلول انفرادی پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت آزاد شده بود. 

بهاره هدایت در  سال ۱۳۸۵ در سازمان دهی اعتراضات به قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان مشارکت داشت که در پی یورش ماموران امنیتی به این تجمع مسالمت آمیز بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده از سوی دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام ” اقدام علیه امنیت ملی از طریق برگزاری تجمع غیرقانونی”, به تحمل ۲ سال حبس تعزیری با طول مدت تعلیق ۵ ساله محکوم شده بود. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری که از جمله قوانین جاری در دادگاههای کیفری ایران میباشد و متهمان سیاسی و امنیتی بر مبنای آن مجموعه قوانین مورد محاکمه قرار می‌گیرند به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متهم از اتهامات منتسبه و همچنین ادله اتهام انتسابی و فراهم آوردن امکانات دفاعی برای متهم در دفاع از خود در زمان محاکمه مورد تاکید قرار گرفته است.

سرکوب فعالان دانشجوئی, در حالی رخ می‌دهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر برگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم می‌شمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

همچنین سرکوب فعالان دانشجوئی در کشور در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

برچسب هافعال دانشجویی بهاره هدایتنیروهای امنیتینافرمانی مدنینافرمانی مدنی شهروندان در ایرانپلیس امنیتپلیس امنیت تهراناحضار و بازداشتاعتصاب غذای زندانیبند ۲۰۹ زندان اوینبند زنان زندان اوینبند۲ الفبند۲۰۹بند۲۰۹ وزارت اطلاعاتبند۲۰۹ وزارت اطلاعات در ایرانبند۲۰۹ زندان اوینبند۲الفبند۲الف سپاهبهاره هدایتبهاره هدایت فعال دانشجوییبهاره هدایت دانشجوی علوم سیاسیبیخبری از بهاره هدایتبازداشت بهاره هدایت دانشجوی دانشگاه تهرانبازداشتگاه خیابان وزراءتودیع قرار وثیقهحق دادرسی عادلانهحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی در ایرانحبس تعزیریحراست دانشگاه تهراندانشگاه تهراندانشگاهیان در ایراندانشجوی دانشگاهدانشجوی دانشگاه تهراندانشجوی رشته علوم سیاسیدانشجویان دانشگاه تهراندادرسی ناعادلانهرشته علوم سیاسیسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب دانشجو در ایرانسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: