•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

احراز اسامی برخی از بهائیان تفتیش منزل شده در تهران و شهریار

0
246

حقوق بشر در ایرانامروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، در پی انتشار اخباری مبنی بر یورش نیروهای امنیتی به منازل شهروندان بهائی در چندین استان کشور هویت برخی از شهروندان بهائی ساکن تهران شهریار احراز شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۸ صبح امروز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، منازل مسکونی هما اعتمادی، ریاض الله سبحانی، شاهرخ طائف، نیکی خانجانی، عطالله اشرفی، عفیف نعیمی و یک شهروند بهائی خانم با فامیلی حکمت شعار، هفت شهروند بهائی ساکن تهران و همچنین روز شنبه ۱ آذر ماه ۱۳۹۹، منازل مسکونی روح الله شمس، بدیع الله شمس، هادی ممتازی، سه شهروند بهائی ساکن شهرستان شهریار، توسط ماموران امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت و برخی اقلام شخصی آنها ضبط شد. احتمال افزایش تعداد اسامی محتمل است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “این یورش ها به طور هماهنگ صورت گرفته و منازل مسکونی برخی از رهبران جامعه بهائی از جمله عفیف نعیمی و علائالدین خانجانی « نیکی »، هم توسط ماموران مورد بررسی قرار گرفته و ماموران امنیتی پس از تفتیش منازل این افراد اقلامی از قبیل پول نقد، گوشی های تلفن همراه، لب تاپ، پاسپورت ها، تابلو فرش، کتب مذهبی، دفترچه های حساب بانکی را از منازل این افراد ضبط کرده و بردند. تا به این لحظه با توجه به بررسی های انجام گرفته خبری از بازداشت هیچی یک از شهروندان بهائی به دست ما نرسیده است.”

از میان این افراد، عفیف نعیمی از مدیران جامعه بهایی ایران، در تاریخ ۲۹ آذرماه ۱۳۹۷، پس از تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، با پایان دوران محکومیت خود از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد. این شهروند بهائی، در سال ۱۳۸۷، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و در پرونده ای به همراه ۶تن دیگر از مدیران جامعه بهایی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی وقت شعبه مذکور، محمد مقیسه، به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۱۰ سال کاهش یافته بود. 

همچنین در تاریخ ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹، باشگاه خبرنگاران جوان، با انتشار گزارشی همانند سیاست سرکوب حاکمیت کنونی ایران، به تاخت و تاز بر علیه شهروندان بهائی و اموال و دارایی های آنان پرداخته بود. در بخشی از این گزارش، ضمن انتشار تصاویری از محل سکونت علاالدین جانجانی ملقب به نیکی, شهروند بهائی ساکن خیابان اوین و مقدس اردبیلی این شهروند بهائی و خانواده وی را متهم به جاسوسی و فعالیتهای غیرقانونی در تهران کرده و ادعا کرده زندگی خانه و زندگی این شهروند بهائی با حمایتهای مالی بیت العدل که از مکانهای مذهبی و مرکزی بهائیان است پشتیبانی می شود.

حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه، با انتشار گزارشی، یورش ماموران امنیتی به منازل مسکونی شهروندان بهائی در استانهای البرز، تهران، اصفهان، مازندران و همچنین شهرستان شهریار را اطلاع رسانی کرده بود. 

براساس سابقه سرکوب و نوع نگاه رادیکال ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی به شهروندان بهائی احتمال اینکه برخی از این تفتیش منازل و ضبط وسائل بدون ارائه حکم قضائی صورت گرفته باشد دور از ذهن نیست. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب ۶ اسفند ۱۳۶۹ از هرگونه حقوق شهروندی برابر با سایر شهروندان ایران محروم هستند و از سوی حکومت جمهوری اسلامی با انواع و اقسام موارد نقض حقوق بشر و اعمال رفتارهای قهرآمیز روبرو هستند. 

 سرکوب بهائیان ایران ناقض ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین مفاد ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانفعالیت بهائیان در ایرانمحاکمه شهروندان بهایی در ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهائیان ایرانمحرومیت شهروندان بهاییمحرومیت شهروندان بهائی در ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بهائیان ایراننقض حقوق بهائیان در ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان در ایراننقض حقوق بشر بهائیان در ایراننقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروند بهاییان ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان در ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان در ایراننقض حقوق شهروندان بهایی در ایراننقض حقوق شهروندان بهاییاننقض حقوق شهروندان بهائینقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانهما اعتمادیهمااعتمادییورش و تفتیش منازلاقلیت بهاییامراله حکمت شعاربهاییبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهائیبهائیانبهائیان ایرانبهائیان در ایرانبازداشت شهروندان بهاییبازداشت شهروندان بهائی در ایرانبدیع الله شمسبدیع اله شمستفتیش منازلتفتیش منازل شهروندان بهاییتفتیش منازل شهروندان بهایی در ایرانتفتیش منازل شهروندان بهائیتفتیش منازل شهروندان بهائی در ایرانتفتیش منزلتفتیش منزل بهاییان ایرانتفتیش منزل شهروندان بهاییتفتیش منزل شهروندان بهائیتحصیل شهروندان بهایی در ایرانتخریب قبرستان بهاییان ایرانجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحق تحصیل شهروندان بهایی در ایرانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهائیان ایرانحقوق شهروندان بهایی در ایراحقوق شهروندان بهائی در ایرانحقوق شهروندب بهاییان ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایراندانشگاه بهاییان ایرانروح اله شمسریاض الله سبحانیریاض اله سبحانیسرکوب پیروان آیین بهاییسرکوب پیروان آیین بهائیسرکوب پیروان آئین بهاییسرکوب پیروان آئین بهایی در ایرانسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب پیروان آئین بهائی در ایرانسرکوب پیروان بهائیت در ایرانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندانسرکوب شهروندان بهاییسرکوب شهروندان بهایی ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایارنسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندان بهائی دریرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروند بهاییشهروند بهائیشهروندان بهاییشهروندان بهایی ایرانشهروندان بهایی در کرجشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائیشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشاهرخ طائفضبط لوازم شهروندان بهایی در ایرانضبط وسایلضبط وسایل شهروندان بهاییضبط وسائلضبط وسائل شهروندان بهاییضبط وسائل شهروندان بهائیعنیف نعیمیعطالله اشرفیعطاله اشرفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: