•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

شاپور مرادی با تودیع وثیقه از زندان سنندج آزاد شد

0
93

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، شاپور مرادی پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه از زندان سنندج آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، شاپور مرادی، اهل روستای تنگیسر از توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه از زندان سنندج آزاد شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات شاپور مرادی و میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت وی اطلاعی در دسترس نیست اما اتهامات او مرتبط با همکاری در یکی از احزاب اپوزیسیون مخالف نظام، عنوان شده است.

شاپور مرادی، باید در انتظار دریافت ابلاغیه تشکیل جلسه دادرسی خود باشد.

لازم به ذکر است، شاپور مرادی در تاریخ ۱۷ خردادماه۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل و در تاریخ ۱۹ مردادماه نیز پس از اتمام بازجوئی ها به زندان مرکزی شهر سنندج منتقل شده بود.  

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

سرکوب آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده