•                    
  •                  
شنبه , ۰۹ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, اکتبر 1

خبات محمدی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
59

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶شهریور ماه ۱۴۰۱، خبات محمدی، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، امروز یکشنبه ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، خبات محمدی، اهل شهر سنندج مرکز استان کردستان، ساکن شهرستان دماوند، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

علیرغم‌آزادی خبات‌محمدی با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات و علت بازداشت و ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دسترس نیست.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، خبات محمدی، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل سکونت وی در شهرستان دماوند پس از تفتیش منزل و ضبط گوشی تلفن همراه، بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شده بود.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.