•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

هژیر دلسوز با تودیع وثیقه آزاد شد

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰شهریور ماه ۱۴۰۱، هژار(عبدالرحیم)دلسوز، پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۷ شهریور ماه ۱۴۰۱، هژار(عبدالرحیم)دلسوز، متولد: ۱۳۷۳، فرزند: علی، اهل روستای زیوکه از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان نقده آزاد شد.‌

براساس این گزارش، با توجه به اتهامات تفهیم شده به هژیر(عبدالرحیم)دلسوز، میزان وثیقه تودیع شده برای آزادی موقت وی ۳ میلیارد تومان اعلام شده است.‌

لازم به ذکر است، هژار(عبدالرحیم)دلسوز، در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، منتقل شده بود.

در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۴۰۱، هژیر(عبدالرحیم)دلسوز، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان شهرستان نقده منتقل شده بود.

سرکوب آزادی بیان و طرح اتهامات امنیتی بی پایه و اساس یراساس سناریوی ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.