•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

رحمت آبجامه با تودیع وثیقه از زندان مهاباد آزاد شد

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰شهریور ماه ۱۴۰۱، رحمت آبجامه، پس از اتمام مراحل بازجویی ها با تودیع وثیقه آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز پنجشنبه ۱۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، رحمت آبجامه، اهل مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، متاهل و دارای ۱ فرزند، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مهاباد آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی رحمت آبجامه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته و او باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود باشد.‌

لازم به ذکر است، رحمت آبجامه، در تاریخ ۱ تیر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در میدان استقلال شهر مهاباد بازداشت و پس از انتقال وی به منزلش پس از تفتیش منزل و ضبط برخی لوازم شخصی، جهت بازجوئی به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شده بود.

این شهروند اهل مهاباد، در تاریخ ۲۸ تیر ماه ۱۴۰۱، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه به زندان شهرستان مهاباد منتقل شده بود.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید می کند.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.