•                  
جمعه , ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰
شنبه, می 8

آزادی موقت ۲شهروند ساکن اهواز با تودیع قرار وثیقه از زندان شیبان

0
283

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, خالد تعالبی شهروند ساکن کوی علوی و حسام گرغولى دیگر شهروند ساکن بندر ماهشهر, محبوس در زندان شیبان اهواز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرارهای وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, حسام گرغولی, فرزند: جبار, شاعر و فعال ادبی ساکن بندر ماهشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان, بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. همچنین روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, خالد ثعالبی, فرزند: سوری, متولد ۱۳۷۰, متاهل, دارای ۲ فرزند و از اهالی کوی علوی اهواز پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و انتقال به زندان شیبان این شهرستان با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۸, خالد ثعالبی, پس از احضار به اداره اطلاعات اهواز بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. این شهروند پس از طی مراحل بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود.  

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر, ضمن اعلام این خبر گفت: “خالد ثعالبی, در طی دوران بازجوئی به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و در حال حاضر از ناحیه روده و ستون فقرات رنج میبرد. خالد به دلیل فعالیت های مدنى و فرهنگی از جمله تشكيل كميته هاى مردمی براى کمک به سیل زدگان بازداشت شده بود”. 

همچنین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسام گرغولی, شاعر و فعال ادبی ساکن کوی شهرک طالقانی بندر ماهشهر به همراه چند تن از فعالان فرهنگی ساکن ماهشهر بازداشت شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانکوی علوی اهوازکوی علوی شهر اهوازاحضار و بازجوییاحضار و بازجوئیاحضار و بازداشتاحضاروبازجوییاداره اطلاعاتاداره اطلاعات اهوازاداره اطلاعات خوزستاناعتراض شهروندان عرباعتراضات زندانیان زندان شیبان اهوازبند 5 زندان شیبان اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازبند ۷ زندان شیبان اهوازبند۵ زندان شیبان اهوازبندر ماهشهربندرماهشهربازجویی در اداره اطلاعاتبازجوئیبازجوئی در اداره اطلاعاتبازداشت شهروندان در اهوازبازداشت شهروندان در ایرانبازداشت شهروندان در خوزستانبازداشت شهروندان عرببازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحقوق شهروندان ایرانحسام گرغولیخالد تعالبیخالدتعالبیزندان شیبانزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانزندان شیبان اهواز در خوزستانزندانیان زندان شیبان اهوازسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهورندان عرب در ایرانسرکوب شهرونان عرب زبانسرکوب شهروندان ایرانسرکوب شهروندان عری در اهوازسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب یسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروند عربشهروندان ایرانیشهروندان استان خوزستانشهروندان عربشهروندان عرب اهل تسننشهروندان عرب اهل سنتشهروندان عرب اهوازشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب خوزستانیشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب در استان خوزستانشهروندان عرب در خوزستانشهروندان عرب زبانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازشهروندان عربیشورش در زندان شیبان اهوازعرب اهوازیعربهای خوزستانعربیعربستان سعودی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: