•                    
  •                  
شنبه , ۰۲ مهر , ۱۴۰۱
شنبه, سپتامبر 24

آزادی موقت ۲شهروند ساکن اهواز با تودیع قرار وثیقه از زندان شیبان

0
1102

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, خالد تعالبی شهروند ساکن کوی علوی و حسام گرغولى دیگر شهروند ساکن بندر ماهشهر, محبوس در زندان شیبان اهواز پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی با تودیع قرارهای وثیقه از بازداشت آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, حسام گرغولی, فرزند: جبار, شاعر و فعال ادبی ساکن بندر ماهشهر پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان, بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. همچنین روز سه شنبه ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹, خالد ثعالبی, فرزند: سوری, متولد ۱۳۷۰, متاهل, دارای ۲ فرزند و از اهالی کوی علوی اهواز پس از اتمام مراحل بازجوئی در بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و انتقال به زندان شیبان این شهرستان با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۸, خالد ثعالبی, پس از احضار به اداره اطلاعات اهواز بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود. این شهروند پس از طی مراحل بازجوئی های فشرده و تفهیم اتهام به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود.  

کریم دحیمی, فعال حقوق بشر, ضمن اعلام این خبر گفت: “خالد ثعالبی, در طی دوران بازجوئی به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و در حال حاضر از ناحیه روده و ستون فقرات رنج میبرد. خالد به دلیل فعالیت های مدنى و فرهنگی از جمله تشكيل كميته هاى مردمی براى کمک به سیل زدگان بازداشت شده بود”. 

همچنین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسام گرغولی, شاعر و فعال ادبی ساکن کوی شهرک طالقانی بندر ماهشهر به همراه چند تن از فعالان فرهنگی ساکن ماهشهر بازداشت شده بود. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

برچسب هااحضار و بازجوئیحقوق شهروندی در ایرانزندان شیبان اهوازشهروندان عرب ایرانیسرکوب شهروندان عرب در اهوازشهروندان عرب در خوزستانبازجوئی در اداره اطلاعاتزندان شیبان اهواز در خوزستانشهروندان عرب در استان خوزستاننقض حقوق بشر در ایرانشهروندان ایرانیعربهای خوزستانشهروندان عرب ایرانسرکوب شهروندان ایراناداره اطلاعات خوزستانشهروندان عرب اهوازشهروندان عربیبند ۷ زندان شیبان اهوازشهروندان عرب اهل تسننعرب اهوازینقض حقوق بشربازداشت شهروندان در ایرانشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب ساکن شهر اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیکوی علوی اهواززندان شیبان اهواز در ایرانسرکوب شهرونان عرب زبانشورش در زندان شیبان اهوازخالد تعالبیاحضار و بازجوییسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانشهروندان عرب زبان در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب خوزستانیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب اهوازاحضاروبازجوییحقوق شهروندان ایرانخالدتعالبیحقوق بشر در ایرانزندان شیبانبازداشت شهروندان در خوزستاناعتراض شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب در ایرانعربیبندرماهشهرتفهیم اتهام زندانیانعربستان سعودیحسام گرغولیاداره اطلاعات اهوازتفهیم اتهامسرکوب آزادی بیانشهروندان عرب اهوازیحقوق شهروندی درایرانبازداشت شهروندان عرببند۵ زندان شیبان اهوازبندر ماهشهرسرکوب شهروندان عرب یشهروندان استان خوزستانبازجوئینقض حقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب شهروندان عربشهروند عربکوی علوی شهر اهوازبند ۵ زندان شیبان اهوازسرکوب شهروندان عری در اهوازبازجویی در اداره اطلاعاتبند 5 زندان شیبان اهوازاداره اطلاعاتاحضار و بازداشتبازداشت شهروندان در اهوازشهروندان عرب زبانشهروندان عرب در ایرانبازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازشهروندان عرب اهل سنتسرکوب شهورندان عرب در ایراناعتراضات زندانیان زندان شیبان اهواززندانیان زندان شیبان اهواز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.